23 Mart 2010 Salı

tevbe'nin müjdesi
geçtiğimiz günlerde kendisinden sayısız güzellikler öğrendiğim sevgili metin abimin bir yazısında gördüğüm bir ayet atfı beni derinden etkiledi.

metin abi sınanma başlıklı yazısında genel olarak sınanmaların ne kadar öğretici, geldiği yer ve geliş maksadı hesaba katıldığında aslında ne kadar onarıcı olduğunu söylüyor.

benimse dikkatimi başka bir nokta çekti yazıdaki.

tevbe suresi 126. ayete olan atıf.

ayette şöyle buyuruyor alemler Rabbi:
"أَوَلا يَرَوْنَ أَنَّهُمْ يُفْتَنُونَ فِي كُلِّ عَامٍ مَرَّةً أَوْ مَرَّتَيْنِ ثُمَّ لا يَتُوبُونَ وَلا هُمْ يَذَّكَّرُونَ"

mealen:
"onlar görmüyorlar mı ki her yıl bir veya iki kere imtihan ediliyor, çeşitli belalara çarptırılıyorlar da yine nifaklarından dönüş yapmıyorlar, onlar bundan ibret de almıyorlar"

tevbe suresinin genel uslubuna da uygun olarak bu ayet de hem bir uyarı hem bir müjde manası taşıyor içinde.

uyarıyor, fitne, yani sınanma anlarında O'na yönelmesi gerektiğini ikaz ediyor insana.

müjde veriyor, çünkü senede 1 veya 2 defa böyle büyük sınanmalar olacağı müjdesini veriyor.

ve eğer ikinci cümlede denildiği gibi bu sınanmalar tevbeye, O'na itaate ve ibrete sevkederse insanı, bu sınanmaların ne kadar da insanı onarıcı olduğunu ifade ediyor ayet.

"rahmeti sebeqat ğadabi" diyen Rabbimizin bu ayetinde, verdiği tebşir manasının tenzir manasından daha kuvvetli hissediliyor gibi geliyor bana.

siz ne dersiniz?

sizce de senede 1 veya 2 defa büyük sınanmalar yaşayıp, hem de bunlardan büyük karlar elde ederek çıkmak çok karlı bir ticaret değil mi?

kendi hayatınızda şöyle geriye dönüp baktığınızda siz de ayetin vakıaya mutabık düştüğünü hissediyor musunuz?

doğrusu ben şu kısa sayılabilecek geçen ömrümde dahi el-hak öyle diyorum, vallahi senede 1 veya 2 defadan fazla ağır sınanmalar yaşadığımı bilmiyorum.

cenab-ı hak bu sınanmalardan en güzel şekilde çıkıp kalp ve ruh hastalıklarımızı bu sınanmalarla temizleyebilmeli nasip etsin bizlere.

sınanmalardan tevbelere, tevbelerden ibretlere varabilmek duasıyla...


(muhterem metin abiye hadsiz teşekkürler...)

2 yorum:

  1. uzun zamandır karakalem'i boşladığımı fark etmeme sebep oldu yazın.
    Allah razı olsun.

    YanıtlaSil